Cellulit – Tobie też spędza sen z powiek?

  • Home
  • Cellulit – Tobie też spędza sen z powiek?

Można powiedzieć, że cellulit jest jedną z „kobiecych przypadłości”, które tylko z rzadka dotykają mężczyzn. Najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, że za zmiany w organizmie prowadzące do powstawania nieestetycznej pomarańczowej skórki odpowiada namiar estrogenów w organizmie.

Czym jest cellulit? Jak z nim walczyć? Dlaczego należy go leczyć? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy poniżej.

Cellulit

cellulit

Dla wielu pacjentek celulit to przede wszystkim problem natury estetycznej. Tymczasem, cellulit w stadium zaawansowanym, któremu towarzyszy nadwaga jest już zaliczany do grupy chorób. Zacznijmy od początku. Czym jest celulit? W ujęciu medycznym nieestetyczna pomarańczowa skórka pojawiająca się na piersiach, brzuchu oraz udach jest wynikiem nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. I gdyby do tego sprowadzał się problem, mówilibyśmy o pomarańczowej skórce praktycznie wyłącznie w kategoriach estetycznych. Jednakże nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej tworzy między poszczególnymi grudkami tłuszczu puste przestrzenie, w których zbiera się woda (powstaje tzw. cellulit wodny) oraz produkty przemiany materii. Produkty przemiany materii to coś, co chcielibyśmy z organizmu jak najszybciej usunąć, tymczasem w przypadku zaawansowanego cellulitu gromadzą się one w przestrzeni między tłuszczowej, skąd trudno się wypłukują. W konsekwencji w tych miejscach pojawiają się obrzęki, które mogą powodować powikłania z ukrwieniem. Cellulitowe guzki mogą powodować bolesność.

Celulit to przede wszystkim „kobiecy problem”. Pierwsze oznaki pojawiają się w okresie dojrzewania. Kobiety z tendencjami do pomarańczowej skórki zauważają znaczny jej przyrost w trakcie ciąży oraz podczas menopauzy. Celulit towarzyszy również zaburzeniom hormonalnym.

Jak się pozbyć cellulitu?

Odpowiedź na pytanie: „Jak pozbyć się cellulitu?” nie jest prosta. Prosta nie jest też walka ze skórką pomarańczową. Aby była skuteczna poleca się zacząć ją już w momencie zauważenia pierwszych zmian. Wówczas domowe sposoby na cellulit mogą okazać się skuteczne. Jeśli jednak przegapiłyśmy moment powstawania pierwszych zmian cellulitowych lub nasze wysiłki, żeby im przeciwdziałać okazały się nieskuteczne z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna oraz profesjonalne zabiegi na cellulit . Zanim jednak omówimy zabiegi na cellulit oferowane przez dobre gabinety medycyny kosmetycznej, skupimy się na domowych sposobach walki ze skórką pomarańczową.

Powszechnie uważa się, że skuteczne sposoby na cellulit to takie, które pomagają oczyścić organizm z zatrzymywanej wody, a jednocześnie pobudzają ukrwienie i generują przyrost tkanki mięśniowej, która ułatwia spalanie zgromadzonego w organizmie tłuszczu. Dlatego też do walki z cellulitem w pierwszym stadium powinna wystarczyć aktywność fizyczna, poparta pewnymi modyfikacjami w diecie – ograniczeniem spożycia soli i sodu oraz zwiększeniem spożycia wody mineralnej niegazowanej. To właśnie przyjmowanie płynów pomaga w usunięciu nadmiaru wody z organizmu. W walce z obrzękami mogą się okazać pomocne także preparaty apteczne.

W walce z cellulitem bardzo ważne jest również prawidłowe ukrwienie poszczególnych części ciała. Te domowymi sposobami możesz poprawić wyłącznie w niewielkim stopniu, ale i tak warto to robić. W tym celu zalecane są mocne prysznice, podczas których naprzemiennie oddziałujesz na „chore” miejsce ciepłą i zimną wodą. Pomocna będzie również szorstka gąbka albo gumowa myjka lub rękawica z masującymi wypustkami. Regularny masaż taką myją pomoże rozbić grudki tkanki tłuszczowej, co wspomoże jej metabolizm.

Profesjonalne sposoby na cellulit

O wiele skuteczniejsze od domowych sposobów oraz drogeryjnych kosmetyków są profesjonalne zabiegi na cellulit oferowane w gabinetach medycyny estetycznej. Warszawa oraz każde większe miasto w Polsce daje nam możliwość skorzystania z dobroczynnego wpływu różnych metod:

Jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie zabiegów na cellulit jest karboksyterapia. Dlaczego? Ponieważ jest skuteczna.

Karboxyterapia – skuteczne sposoby na cellulit

Karboksyterapia to terapia wykorzystująca dobroczynne właściwości dwutlenku węgla, który wstrzykuje się pod skórę w zmienionym chorobowo miejscu. Dwutlenek węgla, jeśli się go wstrzyknie bezpośrednio w tkankę tłuszczową przekształca się w kwas węglowy. Kwas węglowy rozpuszcza ściany komórek tłuszczowych, w wyniku czego cząsteczki tłuszczu są uwalniane i usuwane z organizmu w sposób naturalny. Ale cellulit to nie tylko grudki tłuszczu, to także cellulit wodny (złogi wody zatrzymywanej w organizmie) oraz obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej. Iniekcja CO2 rozluźnia struktury cellulitowe, co w wyniku oddziaływania dwutlenku węgla prowadzi do wykruszania się zwłókniałych przegród międzykomórkowych. W ten sposób karboksyterapia poprawia ukrwienie, wraz z polepszonym przepływem krwi poprawia się stan skóry, która odzyskuje jędrność, elastyczność oraz zdrowy koloryt.