Karboxyterapia – wakacje bez kompleksów

 • Home
 • Karboxyterapia – wakacje bez kompleksów

Szorty, sukienki na ramiączkach, bikini – jest wiele powodów, które mogą zamienić letni wypoczynek w prawdziwy koszmar. A wszystko przez niedoskonałości, których wstydzimy się pokazać. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i jeden z jej ostatnich hitów – karboxyterapia. Jeśli nie chcesz spędzić kolejnego urlopu w zabudowanym kostiumie kąpielowym i luźnych szortach, koniecznie sprawdź jakie efekty przynosi zastosowanie dwutlenku węgla w postaci karboxyterapii.

Co robi dwutlenek węgla w gabinecie odnowy biologicznej?

karboxyterapia

Dwutlenek węgla jest znany w medycynie od lat 30 XX wieku, kiedy to zastrzykami gazowymi leczono zaburzenia krążenia w kończynach dolny, a także niektóre choroby serca i choroby stawów. W latach 40 dwutlenkiem węgla leczono powikłania naczyniowe, owrzodzenia pochodzenia miażdżycowego oraz odleżyny. Z czasem zaczęto stosować również kąpiele w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla i tak poniekąd narodziła się karboxyterapia.

Pacjenci, którzy korzystali z carbo kąpieli zauważali znaczącą poprawę kondycji skóry. To sprawiło, że zdrowotnymi właściwościami dwutlenku węgla zainteresowała się dermatologia oraz medycyna estetyczna. W tej ostatniej zabiegi z zastosowaniem CO2 przyjęły formę terapii zalecanej pacjentom skarżącym się na:

 • cellulit (tzw. skórkę pomarańczową),
 • rozstępy,
 • blizny,
 • problemy ze skórą naczynkową, w szczególności na rozszerzone naczynka na twarzy,
 • nadmiar tkanki tłuszczowej odkładającej się na brzuchu, pośladkach, udach, ramionach, a także w okolicy kolan,
 • wiotką skórę będącą wynikiem znacznej utraty wagi,
 • słabe włosy z tendencją do wypadania,
 • cienie i worki pod oczami, a także problem opadających powiek.

Jak to działa?

Karboxyterapia polega na wprowadzeniu dwutlenku węgla pod skórę przy pomocy małej igły. Choć niektórzy drżą już na samą myśl o nakłuwaniu, carbo terapia jest zaliczana do zabiegów nieinwazyjnych i praktycznie bezbolesnych. Oczywiście, jeśli pacjent skarży się na niski próg tolerancji bólu miejsce zabiegu można znieczulić przy pomocy kremu znieczulającego. Nie jest to jednak częsta procedura. Ale wracając do samego działania karboxyterapii…

Terapia przy zastosowaniu dwutlenku węgla zawdzięcza swoją skuteczność naturalnej reakcji organizmu, który traktuje miejsce iniekcji jako niedotlenione. W konsekwencji tego organizm dąży do zwiększenia podaży tlenu, co poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Poprzez wzrost podaży tlenu poprawia się także potencjał oksydacyjny, a co za tym idzie uruchamiają się procesy lipolityczne, w wyniku których rozpadowi ulega tkanka tłuszczowa w miejscu iniekcji. Dodatkowo CO2 stymuluje syntezę kolagenu, co wpływa na poprawę gęstości i elastyczności skóry.

Karboxyterapia a oczy?

Terapia węglem jest powszechnie wykorzystywana do walki z cieniami pod oczami oraz zwiotczeniem skóry w tej okolicy. Cienie pod oczami są wynikiem nieprawidłowej pracy sieci naczyń krwionośnych. Podaż dwutlenku węgla w okolice dolnej powieki poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych w tym miejscu, efektem czego jest poprawa kolorytu skóry. Efektem ubocznym obstrzykiwania okolic oczu dwutlenkiem węgla jest również ogólna poprawa kondycji skóry, która w tym miejscu jest wyjątkowo delikatna i podatna na procesy starzenia się. Poprzez regularne iniekcje możemy nie tylko usnąć cienie oraz „wory” spod oczu, ale także rozwiązań problem opadającej powieki górnej i widocznie wygładzić zmarszczki wokół oczodołu (tzw. kurze łapki).

Inne efekty terapii dwutlenkiem węgla

Blizny oraz rozstępy są przypadłością wielu kobiet, w szczególności młodych mam, które w okresie ciąży oraz karmienia piersią doświadczyły drastycznych zmian wagi. Wprawdzie całkowite usunięcie rozstępów nie jest możliwe, jednak poprzez prawidłową stymulację procesów regeneracyjnych możemy sprawić, że rozstępy będą niemal niedostrzegalne dla oka – ulegają one spłyceniu i wyraźnemu rozjaśnieniu.

Częstym problemem wielu kobiet jest również cellulit, który powstaje w wyniku zaburzeń rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Nieestetycznej skórce pomarańczowej często towarzyszą obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej. To wszystko sprawia, że powierzchnia skóry w miejscu dotkniętym cellulitem jest guzowata, a w skrajnych przypadkach nawet bolesna. Iniekcje wykonywane w ramach karboxyterapii poprawiają lokalne mikrokrążenie oraz odżywienie tkanek, co powoduje lepszą regenerację. Dodatkowo CO2 stymuluje produkcję kolagenu, poprawia retencję wody i zmniejsza obrzęki.

Czy każdy może skorzystać z dobroczynnych właściwości carbo terapii?

Karboxyterapia nie jest rozwiązaniem dla każdego. Z zabiegu nie mogą korzystać kobiety w ciąży oraz młode mamy w okresie karmienia piersią. Wśród innych, mniej oczywistych przeciwwskazań do zabiegu wskazać należy:

 • przewlekłe choroby układu oddechowego taka jak astma, z zabiegu nie powinny również korzystać osoby borykające się z zaburzeniami oddechowymi niezależnie od ich podłoża;
 • ciężkie zaburzenia naczyniowe,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nowotwory.

Niedobrym czasem na korzystanie z dobroczynnych właściwości karboxyterapii jest również okres rekonwalescencji. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby dochodzące do siebie po zabiegu chirurgicznym (zaleca się odczekanie do pełnego wyzdrowienia/regeneracji), jak również rekonwalescenci po zawałach i udarach.