Lifting bez skalpela – cała prawda o HIFU

  • Home
  • Lifting bez skalpela – cała prawda o HIFU

Skuteczny sposób na zatrzymanie procesu starzenia się skóry to Święty Graal medycyny estetycznej. Póki co nikomu nie udało się go odnaleźć, ale na rynku urodowym co rusz pojawiają się coraz mniej inwazyjne sposoby na walkę z niedoskonałościami cery, również tymi stanowiącymi naturalną konsekwencję nieubłaganego postępu czasu – pogłębiającym się zmarszczkami mimicznymi, kurzymi łapkami, wiotczeniem skóry na policzkach i szyi, a także dekolcie. Jednym z takich sposobów jest lifting HIFU, który dzisiaj zamierzamy wziąć pod lupę.

HIFU – wyjaśniamy skrót

lifting bez skalpela

HIFU to skrót oznaczający skupioną wiązkę fal dźwiękowych o dużym zasięgu ( z j. ang.: high intensity focused ultrasound). Wiązka HIFU ma ograniczony zasięg, dzięki czemu działa miejscowo. To znaczy, że zabieg można wykonywać na wybrane partie ciała. Dodatkową zaletą wiązki fal dźwiękowych jest ich zdolność kumulowania się na różnej głębokości tkanki, co umożliwia regenerację skóry w różnych jej warstwach. W medycynie estetycznej stosowane są wiązki kumulujące się na trzech głębokościach – 1.5, 3.0 i 4.5 mm.

Czy fale dźwiękowe są wykorzystywane przez inne dziedziny medycyny?

Prozdrowotne właściwości fal dźwiękowych są znane i wykorzystywane w medycynie od co najmniej 20 lat. Stosuje się je przede wszystkim w procesie leczenia nowotworów, w szczególności nowotworów prostaty. Rezultaty, jakie daje leczenie przy pomocy ultradźwięków sprawiło, że stały się one przedmiotem zainteresowania innych dziedzin medycyny. I tak z oddziałów onkologicznych terapie HIFU dotarły do gabinetów urody, gdzie dzisiaj wykorzystuje się ich właściwości do walki z efektami procesu starzenia się skóry oraz leczenia innych niedoskonałości cery.

Na czym polega lifting HIFU i dlaczego jest skuteczny?

Lifting HIFU polega na stymulowaniu naturalnych procesów regeneracji skóry poprzez powodowanie mikro urazów w głębokich jej warstwach. Chodzi o to, że w wyniku oddziaływania skoncentrowanej wiązki ultradźwięków na określonej głębokości skóry następuje ruch komórek, które ocierając się o siebie generują ciepło. To z kolei prowadzi do mikro poparzeń o średnicy od 0.5 do 1 mm wewnątrz tkanki. To właśnie te poparzenia są przyczyną intensywnych procesów odbudowy i regeneracji, które zachodzą w poszczególnych warstwach skóry właściwej. W ich wyniku poprawia się gęstość oraz sprężystość skóry, co przekłada się na widoczną redukcję zmarszczek.

Sekretem skuteczności terapii HIFU jest stymulacja naturalnych procesów regeneracji skóry. Tylko poprzez naturalną regenerację skóry jesteśmy w stanie osiągnąć naturalnie wyglądający i trwały efekt „odmłodnienia”.

Młodość w 30 minut – jak przebiega lifting HIFU?

Zacznijmy od tego, że decydując się na lifting HIFU powinniśmy się wybrać do sprawdzonego gabinetu urody lub medycyny estetycznej. Prawidłowa obsługa urządzenia emitującego ultradźwięki wymaga bowiem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nieumiejętne dostosowanie głębokości oddziaływania wiąski fali ultradźwiękowej do miejsca wykonywania zabiegu może prowadzić do poparzenia kości. Wybierając sprawdzony salon urody mamy pewność, że zabieg przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji.

A jak to wygląda w praktyce?

Lifting HIFU to zabieg nieinwazyjny ukierunkowany na oddziaływanie na głębokie warstwy skóry. To znaczy, że bezpośrednio po zabiegu na powierzchni skóry nie zaobserwujemy żadnych ran czy śladów po nakłuciach, jakie towarzyszą m.in. zabiegowi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, o którym pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Wszystkie mikro urazy i stymulowane przez nie procesy regeneracyjne odbywają się w warstwach skóry właściwej i są niewidoczne dla oka. Zauważalny jest natomiast efekt, jaki powodują.

Podobnie jak w przypadku zwyczajnego padania USG skóra w miejscu wykonywania zabiegu jest smarowana specjalnym żelem. Następnie lekarz lub kosmetolog wykonujący zabieg przykłada w wybrane miejsca głowicę emitującą fale ultradźwiękowe. Tak przebiegający zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednak osoby skarżące się na niski próg tolerancji bólu mogą odczuwać pewien dyskomfort. W takich przypadkach istnieje możliwość miejscowego zastosowania kremu znieczulającego. Dyskomfort, o którym mowa to głównie lekkie ukłucia, których intensywność zależy do mocy fali.

Czy HIFU to tylko lifting twarzy?

Zabiegowi najczęściej poddaje się skórę twarzy, szyję oraz dekolt. Nie oznacza to jednak, że lifting HIFU jest zabiegiem dedykowanym wyłącznie skórze twarzy. Zabiegowi można poddać każde inne miejsce, gdzie skóra jest wiotka i potrzebuje ujędrnienia oraz regeneracji.

Kiedy widać efekty zabiegu?

Należy pamiętać o tym, że HIFU to zabieg polegający na stymulowaniu naturalnych procesów regeneracji skóry. To oznacza, że efekty zabiegu utrzymują się znaczenie dłużej, niż w przypadku zastosowania różnego rodzaju wypełniaczy, a pacjentowi nie grożą żadne alergie ani reakcje ze strony układu immunologicznego. Jednak na efekty HIFU trzeba trochę zaczekać. O uzyskaniu pełnego efektu liftingu mówi się dopiero po upływie sześciu miesięcy – tyle potrzebuje skóra na pełną regenerację po zabiegu. Oczywiście pierwsze efekty są widoczne wcześniej, nawet kilka tygodni po zabiegu.