Rozstępy – niechciana pamiątka po ciąży

  • Home
  • Rozstępy – niechciana pamiątka po ciąży

Czy ich usunięcie jest możliwe?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Niestety zmiany zachodzące w tym czasie w ciele przyszłej mamy sprzyjają powstawaniu rozstępów. Dla wielu kobiet powstałe w trakcie ciąży oraz okresu karmienia rozstępy na brzuchu oraz piersiach są pamiątkami, z którymi chętnie by się rozstały. Czy jest to możliwe?

rozstępy

Rozstępy – sięgnijmy po przyczynę ich powstawania

Powszechnie przyjmuje się, że za powstawanie rozstępów odpowiada znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie. Tymczasem, powodów powstawania rozstępów jest znacznie więcej. Mogą to być czynniki hormonalne lub genetyczne. Rozstępy mogą postawać w wyniku zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej, jak również w wyniku długotrwałego przyjmowania substancji bogatych w kortykoidy.

Rozstępy powstają w konsekwencji nadmiernego rozciągania się skóry lub jej osłabienia. Mogą także wynikać z naruszenia struktury skórnej, na którą składają się sieci włókien kolagenowych i elastynowych.

Powstawanie rozstępów – krok po kroku

Proces powstawania rozstępów można podzielić na dwie fazy zapalną i zanikową.

Faza zapalna: Na tym etapie dochodzi do powstania rozstępu. Na początku rozstęp ma kolor ciemnoczerwony, później sinieje. Procesowi zniekształcania się włókien kolagenowych często towarzyszy obrzęk skóry właściwej.

Faza zanikowa: Na tym etapie rozstępy bledną i stają się wklęsłe, a pokrywająca je warstwa skóry marszczy się. I tak też wyglądają rozstępy w swojej ostatecznej formie, są wklęsłe, bledsze od skóry właściwej i pomarszczone.

Jak się pozbyć rozstępów?

Odpowiedź na to pytanie należałoby rozpocząć do stwierdzenia pewnego nieprzyjemnego faktu, a mianowicie chodzi o to, że rozstępów nie da się usunąć. Wszystkie zabiegi mające na celu usuwanie rozstępów to de facto zabiegi, których zadaniem jest poprawa kondycji skóry w miejscu rozstępu, a co za tym idzie zmniejszenie jego widoczności. „Dobrze” wyleczone rozstępy stają się niemal niewidoczne dla oka. Nie oznacza to jednak, że znikają bez śladu. Są one w dalszym ciągu odczuwalne pod palcami – skóra w miejscu powstania rozstępu nie odzyskuje swojej poprzedniej struktury, stąd wypłycenie pozostaje odczuwalne pod puszkami. Nie oznacza to jednak, że wszelkie wysiłki związane z usuwaniem rozstępów to próżny trud. Jak już pisaliśmy, „dobrze” wyleczony rozstęp jest praktycznie niewidoczny gołym okiem, dzięki czemu młode mamy mogą się na powrót cieszyć urokami plaży czy basenu.

Sposoby na rozstępy

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę sposobów walki z rozstępami. Ich skuteczność zależy od rozmiaru rozstępów oraz predyspozycji pacjentki. Wśród najpopularniejszych metod leczenia znajdziemy m.in.:

  • Laserowe usuwanie rozstępów przy użyciu lasera frakcyjnego

Działanie lasera pobudza produkcję kolagenu, w konsekwencji czego stymuluje proces regeneracji skóry. Poprawę wyglądu rozstępów uzyskuje się poprzez zwiększenie napięcia skóry oraz jej elastyczności.

  • Peeling chemiczny

Peelingi chemiczne mają na celu poprawę krążenia. Pobudzenie krążenia ma bezpośredni wpływ na produkcję kolagenu, który poprawia napięcie skóry, a co za tym idzie zmniejsza widoczność rozstępów.

  • Terapia światłem

Terapia światłem to jedna z niewielu metod leczenia rozstępów, którą można stosować w obydwu fazach ich powstawania. Odpowiedni dobór rodzajów światła oraz długości fal stymuluje procesy regeneracji skóry, w wyniku których widoczne rozstępy ulegają spłyceniu i wybieleniu.

  • Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego

Znane bywalcom gabinetów medycyny estetycznej z wampirzego liftingu osocze bogatopłytkowe najlepiej działa, kiedy iniekcje wykonuje się w fazie powstawania rozstępów (dlatego nie jest to najlepsza metoda walki z rozstępami dla młodych mam). Z zabiegu można skorzystać również później, w fazie zanikowej, jednak efekty mogą nie być już tak znaczące. W wyniku podania osocza rozstępy spłycają się i bledną.

  • Mikrodermoabrazja

Mikrodermoabrazja to kolejna z metod usuwania rozstępów bazująca na stymulowaniu procesów regeneracji skóry. Podczas zabiegu ściera się warstwę rogową naskórka w miejscu występowania rozstępów, to stymuluje produkcję kolagenu, te zaś poprawiają jędrność skóry i zmniejszają widoczność rozstępów. Metoda jest stosowana do walki z rozstępami występującymi na różnych częściach ciała – udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach.

Karboxyterapia polega na obstrzykiwaniu wybranego miejsca dwutlenkiem węgla. Wprowadzenie CO2 pod skórę prowadzi do miejscowego niedotlenienia, w wyniku czego organizm zaczyna przesyłać w to miejsce tlen wraz substancjami odżywczymi. Konieczność zwiększenia podaży tlenu sprzyja rozwojowi nowych naczyń krwionośnych i uaktywnieniu starych, przy okazji pobudzony zostaje proces produkcji kolageny oraz elastyny, w wyniku czego skóra zaczyna się ujędrniać i rozjaśniać, a rozstępy nikną w oczach.

  • Lipotransfer

Metoda polegająca na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. W wyniku lipotransferu rozstępy ulegają wygładzeniu. Odpowiadają za to przede wszystkim komórki macierzyste zawarte w przeszczepianej tkance tłuszczowej, które stymulują procesy regeneracyjne.

Jak leczyć rozstępy u Młodych Mam?

W trakcie ciąży oraz w okresie karmienia kobieta nie może skorzystać z żadnej inwazyjnej metody leczenia rozstępów. W tym czasie, Młodym Mamom polecamy stosowanie dedykowanych kosmetyków nawilżających Zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry w znacznej mierze ogranicza występowanie rozstępów. Młode Mamy mogą również skorzystać z dobrodziejstw masaży przeznaczonych dla kobiet w/i po ciąży. Masowanie skóry połączone z jej odpowiednim nawilżeniem i odżywieniem może zdziałać znacznie więcej niż się wydaje.