Usuwanie blizn

 • Home
 • Usuwanie blizn

Usuwanie blizn
– dlaczego nie warto ufać reklamie?

Blizna – zarówno mała, jak i duża – dla większości z nas stanowi poważny defekt urodowy, którego chcielibyśmy się jak najszybciej pozbyć. Nic więc dziwnego w tym, że walcząc z niepożądanymi bliznami sięgamy po różne cudowne specyfiki, które…

usuwanie blizn

O tym, czy drogeryjne oraz apteczne specyfiki do usuwania blizn działają i czy całkowite pozbycie się blizny jest w ogóle możliwe przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Blizny – skąd się biorą?

Każda blizna stanowi pamiątkę po uszkodzeniu skóry właściwej, w wyniku którego doszło do jej ubytku i uzupełnienia przez tkankę łączną włóknistą. W zależności od tego, czy ilość tkanki łącznej jest mniejsza czy większa od ilości tkanki zniszczonej w wyniku urazu, choroby lub interwencji chirurgicznej blizny mogą mieć charakter przerostowy lub zanikowy.

Rodzaj blizn

Blizny są sprawą indywidualną. Ich wygląd zależy od wielu czynników, takich jak powód urazu, odstęp czasu od momentu powstania urazu, indywidualne predyspozycje pacjenta, warunki leczenia i wiele innych.

Ze względu na odstęp czasu od momentu powstania urazu, blizny możemy podzielić na:

 • blizny niedojrzałe

O bliźnie niedojrzałej mówi się, kiedy zmiana skórna jest czerwona i lekko wypukła. Na tym etapie pacjent może odczuwać ból lub swędzenie. Wraz z upływem czasu blizna ulega spłaszczeniu, a wyglądem upodabnia się do otaczającej ją skóry. Ten proces może trwać nawet do dwóch lat od nastąpienia urazu. Blizny niedojrzałe można poddać leczeniu dopiero w późniejszym etapie, kiedy rana jest już w pełni zagojona i nie ma ryzyka jej otwarcia.

 • blizny dojrzałe

Prawidłowo „zagojona” blizna dojrzała jest płaska, a kolorem przypomina odcień skóry. Powinna być również miękka i elastyczna w dotyku. Taka blizna nie powoduje żadnych dolegliwości oraz dyskomfortu. Niestety większość metod „leczenia” blizn w przypadku blizn dojrzałych nie przynosi tak spektakularnych rezultatów, jakbyśmy tego chcieli.

Ze względu na wygląd, blizny dzielimy na:

 • blizny atroficzne czyli zanikowe

Blizny zanikowe to blizny powstające w wyniku zastąpienia ubytku w skórze właściwej zbyt małą ilością tkanki łącznej, co jest spowodowane zakłóceniem procesu gojenia, w wyniku czego wytwarza się zbyt mało kolagenu. Blizna zanikowa przyjmuje postać wgłębienia. Najczęstsze przyczyny powstawania blizn zanikowych to trądzik oraz ospa wietrzna. Do blizn zanikowych zalicza się również rozstępy.

 • blizny przerostowe

Blizny przerostowe to blizny, które z powodu napięcia rany ulegają poszerzeniu, w konsekwencji wykraczając poza jej granice. Charakteryzuje je czerwony kolor oraz „pogrubiona” struktura, z powodu której blizna wystaje powyżej poziomu skóry. Blizny przerostowe powstają wówczas, gdy ubytek skóry właściwej zastępuje więcej tkanki łącznej niż samego ubytku. Blizny przerostowe mogą się cofać, jak również wykazywać tendencje do dalszego rozrostu.

 • guzy łącznotkankowe

Guzy łącznotkankowe, nazywane również keloidami to włókniste i twarde blizny o nieregularnym kształcie. W ich miejscu skóra jest sino-czerwona. Powstają, gdy organizm przejawia skłonności do nadprodukcji kolagenu i nie przejawiają tendencji do samoczynnego cofania się.

Ze względu na przyczyny powstania urazu/rany, blizny dzielimy na:

 • blizny pooperacyjne – to wszystkie blizny, które powstają w wyniku operacji oraz zabiegów chirurgicznych, podczas których doszło do mechanicznego uszkodzenia skóry właściwej, zaliczyć tu można także bliznę po cesarskim cięciu;
 • blizny po operacjach plastycznych – to także blizny pooperacyjne, przy czym są to blizny, które – ze względu na charakter wykonywanego zabiegu – mają być niewidoczne;
 • blizny pooparzeniowe – to blizny, które charakteryzuje długotrwały proces gojenia się, któremu nierzadko towarzyszy ból w miejscu urazu, blizny te są zazwyczaj czerwone i wypukłe;
 • blizny potrądzikowe – to najczęściej blizny zanikowe (wklęsłe), których rozmiar oraz głębokość zależy od stopnia zaawansowania trądziku;
 • urazy sportowe – to blizny, które powstają nie tylko w wyniku zadrapań, otarć oraz innych urazów mechanicznych, to także blizny pooperacyjne wynikające z konieczności podjęcia leczenia operacyjnego;
 • urazy dziecięce – to cała gama blizn o różnym pochodzeniu, które powstają w wyniku aktywności podejmowanych przez dzieci, w tej grupie możemy znaleźć także blizny pooperacyjne, które stanowią naturalną konsekwencję chirurgicznego leczenia urazów nabytych przez dziecko w trakcie zabawy.

Usuwanie blizn – prawda czy fałsz

Warszawa, podobnie jak każde większe miasto w Polsce obfituje w gabinety medycyny estetycznej, w których „usuwa się blizny”. Dlaczego użyliśmy w tym miejscu cudzysłów? Bo całkowite usuwanie blizn nie jest możliwe. Żaden zabieg nie jest bowiem w stanie przywrócić spójności skóry właściwej w miejscu jej przerwania. Wszystkie zabiegi stosowanie jako sposoby leczenia blizn:

 • kuracje preparatami uelastyczniającymi,
 • laserowe usuwanie blizn,
 • karboksyterapia,

to zabiegi poprawiające estetykę zmienionego blizną miejsca oraz jego funkcjonalność. Usuwanie blizn to tak naprawdę zmniejszanie ich widoczności oraz poprawa jakości skóry w miejscu urazu – jej zmiękczenie i uelastycznienie.

Blizny zanikowe a usuwanie blizn

Zabiegi wpływające na stymulację procesu produkcji kolagenu są bardzo pomocne w leczeniu blizn zanikowych, gdyż wpływają na ich „wypłycanie”. Dzięki temu blizny stają się mniej widoczne. Zabiegi przynoszą bardzo dobre rezultaty w przypadku leczenia blizn potrądzikowych, które odznaczają się nieestetycznymi bruzdami na powierzchni skóry.