Skóra naczyniowa

Skóra naczyniowa

Skóra naczyniowa to częsty problem dermatologiczny. Skóra jest zaopatrywana w tlen oraz składniki odżywcze poprzez żylne naczynia włosowate. Odpowiadają one także za regulację termiczną. Sam naskórek nie jest ukrwiony, odżywiają go drogą dyfuzji naczynia włosowate skóry właściwej.

Skórę naczyniową charakteryzuje występowanie trwale rozszerzonych naczyń włosowatych ze skłonnością do czerwienienia się pod wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Niestety przypadłość ta ma charakter postępowy, a początkowo przemijające zaczerwienienie może przekształcić się w trwałe zmiany rumieniowe, skóra taka wymaga szczególnej pielęgnacji.

Terapię cery naczyniowej należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych oraz dostosowania pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku wystąpienia zmian trądzikowych oraz stanów zapalnych skóry.                                                                                                            W celu poprawy kondycji skóry zaleca się unikanie ekspozycji za promieniowanie UV, ekstremalnie niskie i wysokie temperatury. Okres zima, lato niestety jest trudnym czasem dla tego typu skór. Nie wskazane jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz spożywanie ostrych potraw i co niezwykle ważne cukru. Skóry tej nie wolno intensywnie pocierać.

Kosmetyki do pielęgnacji tego typu skóry nie mogą zawierać w składzie substancji drażniących i wysuszających, tj. alkohol, mentol i glikol propylenowy, kamfora. Zaleca się dobór kosmetyków pozbawionych substancji zapachów i bogatych w antyoksydanty oraz mikro- i makroelementy, zwłaszcza glinki czerwone, witaminy C, A, E, aloes, oleje roślinne, arnikę górską, d-pantenol, Należy wykluczyć drażniące, mechaniczne peelingi.

Zalecane są tu zabieg profesjonalne takie jak: infuzja tlenowa, peelingi chemiczne wygładzające skórę, działające przeciwzapalnie, a także pobudzające ją do odnowy. Substancje redukujące rumień stosowane również w terapii przeciwdziałającej starzeniu się skóry:

Joanna

Website: