Ważna jest woda i lipidy

Ważna jest woda i lipidy

Skóra zbudowana jest w 70% związanej głównie przez proteiny oraz węglowodany, a także składniki NMF, im w skórze jest ich więcej, tym większe nawodnienie skóry. Woda przepływa przez warstwy wewnętrzne skóry aż do naskórka, skąd odparowuje, jest to zjawisko naturalne. Nieszczelność cementu komórkowego i płaszcza hydrolipidowego przyczyniają się do nadmiernej utraty wody.

Wspomaganie i naprawa mechanizmów fizjologicznego wiązania i zatrzymywania skóry powinny być podstawą pielęgnacji każdej skóry, a zwłaszcza przesuszonej.

Polecane kosmetyki

Zaleca się takie kosmetyki, które w swoim składzie mają substancje wiążące i zatrzymujące wodę w naskórku, naskórek odpowiednio nawilżony nie pobiera nadmiernie wody z głębszych warstw skóry. Gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, pantenol, aloes, wyciąg z alg morskich poprawiają wodny bilans naskórka i nadają skórze aksamitną gładkość.

Inna grupę kosmetyków stanowią takie, które mają za zadanie tworzenie barier nieprzenikliwych dla wody. Aplikuje się je po kosmetykach hydrofilowych. Niektóre z nich, to skwalen i ceramidy oraz NNKT. Utrzymują wilgotność w naskórku, uelastyczniają, zapobiegają powstawaniu pęknięć.

Typ i potrzeby skóry to wyznacznik właściwej pielęgnacji. Rezultaty jakie mogą być osiągnięte poprzez odpowiedni dobór kosmetyków i zmianę trybu życia stanowią motywację do systematyczności i cierpliwości.

Filtry uv

Filtry słoneczne są kosmetykami, które zapobiegają negatywnym skutkom oddziaływania promieni UV na skórę. Stosowanie filtrów słonecznych, kontrola długości czasu ekspozycji na słońce i umiarkowane korzystanie z kąpieli słonecznych to metody prewencji przed fotostarzeniem a także chorobami nowotworowymi, w których uszkodzenia słoneczne mają swoją rolę.

Promieniowanie UV ze względu na długość fali dzieli się na:

UVA – dociera do głębszych warstw skóry, występuje niezależnie od pory dnia i roku. Uszkadza DNA skóry, ma właściwości kancerogenne.

UVB – jego natężenie jest uzależnione porą dnia i roku. Syntezuje melaninę w skórze, powoduje oparzenie słoneczne, uszkadza DNA, zaburza naturalne reakcje obronne skóry.

UVC – ma najmniejszy wpływ na skórę.

Czym należy kierować się przy wyborze kosmetyku? Fotoprotektory ze względu na rodzaj substancji dzielimy na filtry fizyczne i chemiczne. Filtry chemiczne pochłaniają i zmieniają energię słoneczną w energię cieplną, z kolei fizyczne tworzą na powierzchni skóry film ochronny odbijający światło. Zakres ochrony oznaczony jako UVA i UVB zapewnia kompleksową ochronę. Wskaźnik SPF, określający czas ekspozycji od nałożenia produktu do wystąpienia reakcji rumieniowej na promieniowanie UVB. Zakres ochrony UVA, wskaźnik PA+ ochrona pewna, aż do PA+++ bardzo wysoka ochrona przeciw UVA.

Przewlekła ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry i przyczynia się do wczesnego pojawienia się zmarszczek, pogrubienia warstwy rogowej naskórka, powstania przebarwień i nierówności skóry. Jak wynika z powyższego materiału nie tylko podczas opalania się konieczne jest zastosowanie fotoprotekcji. Promieniownie UVA występuje przez cały rok, przenika ono przez naskórek, ubranie i szkło.

 Kosmetyki z filtrem UV najlepiej aplikować na 30 przed planowanym opalanie, należy stosować je codziennie rano- bez względu na warunki atmosferyczne.

Joanna

Website: